Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ostrava !!!

24. 04. 2017 15:16:05
Kam zajít v Ostravě? Architektonické a průmyslové památky, další atrakce a zajímavosti, příroda.. Zajímavé odkazy..

Dnes jsem si přečetla pěkný blog "Návod na použití Ostravy aneb co v ocelovém srdci země nevynechat" od Petra Žižky:https://www.zkrajedosveta.cz/2017/04/05/navod-na-pouziti-ostravy-aneb-co-v-ocelovem-srdci-zeme-nevynechat/. Pak jsem se zamyslela, co bych k těmto tipům dodala já. Pan Žižka se v blogu zaměřil na architektonické či průmyslové památky, ale návštěvníci mají v Ostravě i další možnosti. Každopádně nesmím opomenout ZOO v krásném prostředí lesoparku, nyní na jaře zkrášlenou množstvím kvetoucích rododendronů.. Můžete navštívit ostravské planetárium, hornické muzeum u Landeku (Landek park), kde si můžete i sfárat do podzemí, Slezskoostravský hrad, či muzeum ve Staré radnici v centru, kde je možnost vystoupit na ochoz věže a rozhlédnout se po městě (i bez prohlídky muzea).

Pokud toho chcete stihnout hodně za málo času, tak doporučuji jako výchozí bod centrum, kde máte blízko u sebe hodně věcí k vidění:
Masarykovo náměstí se Starou radnicí a jejím muzeem, útulné Jiráskovo náměstí, kterému ovšem Ostraváci neřeknou jinak než Kuří rynek ;-), okolní ulice s krásnými starými domy, impozantní katedrálu Božského Spasitele, kousek dál je Husův sad (na tomto místě kdysi býval jeden z nejstarších hřbitovů v Ostravě)- je tam pěkná kaplička zasvěcená císařovně Sissi. Naproti Husovu sadu je krásný cihlový evangelický Kristův kostel, a ještě kousek dál Nová radnice s vysokou věží s krásným výhledem na město. Od ní se dá vrátit příjemnou procházkou přes Komenského sady podél řeky Ostravice. (Je tam i trasa pro kola či brusle. Kolo se vůbec vyplatí vzít s sebou, v okolí je hodně pěkných cyklotras). Podél řeky se dostanete až k mému oblíbenému Sýkorovu mostu, u kterého si můžete v místní čajovně dát osvěžující čaj (třeba i ledový) a výbornou palačinku. Přes řeku máte na dohled krásnou Slezskoostravskou radnici a kousek dál je lávka k Slezskoostravskému hradu. Poblíž je i pěkná venkovní expozice Miniuni Ostrava, kde jsou miniatury světových i místních staveb: dětem se moc líbí miniatura Pendolina, která projíždí areálem. (Můžete využít zvýhodněné vstupné na hrad a do Miniuni).
Ve všedních dnech se v centru můžete najíst v příjemné vegetariánské restauraci Burfi (jiné podniky tam moc neznám, tak nemohu doporučit). Blízko od Masarykova náměstí je i Dům umění či vyhlášená Stodolní ulice- a na krátký dojezd také ZOO, či Dolní Vítkovice s technickými expozicemi a vyhlídkovou věží Bolt Tower. Ve Vítkovicích je pěkné i Mírové náměstí, s typickými stavbami z červených cihel- radnicí a kostelem Sv. Pavla, jehož zvony (odlité jak jinak než z místní oceli) mají krásný zvuk.. Zajímavostí je rovněž samostatně stojící kostelní věž, která sloužila i jako vodárenská věž a požární pozorovatelna (prostě praktičnost nade vše..;-) Další krásný kostel poblíž je impozantní kostel Sv. Marie Královny v Mariánských Horách, s více než 70 metrů vysokými věžemi.

Kdo se rád prochází v přírodě, tak kromě lesoparku v ZOO může vyrazit např. do Bělského lesa, do Komenského sadů podél Ostravice, krásná oblast je Poodří (ze Zábřehu nebo Výškovic se dá vyrazit po červené značce k odpočívadlu na Honculi u Polaneckých rybníků). Pěkná je i oblast podél Opavice, kde se stejně jako podél Odry hojně jezdí na kole. Malebná cesta je po fialové značce krásnou starou alejí od ulice Na hrázi v Martinově, po které se dostanete k řece, a dále se dá pokračovat až k rybníku Štěpán- krásnému místu, které je útočištěm vodního ptactva, nebo ještě dál až k děhylovské loděnici s krásným posezením u řeky a letními koncerty pod širákem.. Kdo má rád pohodové posezení venku a náramně uleželé tvarůžky s pivem, tak se může krásně projít ze smyčky tramvaje Vřesinská v Porubě přes lesík na "Mexiko", což je vyhlášená výletní hospůdka. Cesta ovšem není značená, tak si nechte poradit od někoho z místních, nebo na Mexiko vyrazte značenou cestou od jódových sanatorií v Klimkovicích (které také stojí za návštěvu, spojenou třeba s relaxací v místní jodobromové vodě..) V okolí Klimkovic a Kyjovic jsou i další pěkné pěší trasy.. V létě si můžete užít koupání na krásném koupališti ve Vřesině u Poruby, kde je největší vyzdívaný bazén ve střední Evropě (mimochodem, vyzdíval jej v šedesátých letech můj tchán- a zadarmo ;-) Musím také zmínit náš krásný zámecký park v Třebovicích, ve kterém je i restaurace s venkovním posezením. Zámek byl poškozen při osvobozování a po válce stržen, ale park je krásný. Pod parkem je oblíbená restaurace Třebovický mlýn, odkud také můžete zahájit vycházku podél Opavice. V září je v třebovickém parku velmi příjemná a vyhledávaná akce "Třebovický koláč".

A kdo rád čajovny jako já :-), tak má také velký výběr- zmíním se o dvou mých "domovských": stylové čajovně u Sýkorova mostu v centru (kde Vám připraví a stylově naservírují i speciální havířské čaje ;-), a čajovně U čajového skřítka v Porubě.

Zde jsou tipy na infostránkách města Ostravy:

https://www.ostravainfo.cz/cz/objevuj-ostravu/top-10/

Zajímavé jsou komentované prohlídky Ostravy:

https://www.facebook.com/komentovane.prohlidky.ostravy/?fref=ts

Nádherné fotky Ostravy a další zajímavosti má na svých stránkách fotograf Boris Renner:

http://Ostravaci.cz -Boris Renner

A ještě doplním odkaz na krásný dokument o historii Ostravy od ČT (jsou v něm nádherné záběry kamery a opravdu poutavé vyprávění Miroslava Táborského:

http://www.ceskatelevize.cz/porady/10361869257-narodni-klenoty/215562235200015-ostrava-ocelove-mesto/

Tak Ostravě zdar!!! ;-)

Autor: Lenka Raková | pondělí 24.4.2017 15:16 | karma článku: 13.73 | přečteno: 522x

Další články blogera

Lenka Raková

Cyklický deník- v čem je pro ženy užitečný

Co je cyklický deník, jaké jsou jeho přínosy, a jak se s ním dá pracovat? Jak nám pomůže být úspěšnější a spokojenější?

9.6.2017 v 0:41 | Karma článku: 5.08 | Přečteno: 319 | Diskuse

Lenka Raková

Jarní nutkání k pohybu :-)

Pohyb a zaměstnaná matka.. Co mi pohyb přináší krom kondičky.. Ženský cyklus a trénování.. Mé dřívější a současné pohybové aktivity a co mi daly (např. voltiž, WingChun)

23.4.2017 v 14:52 | Karma článku: 4.40 | Přečteno: 242 | Diskuse

Lenka Raková

Nejen muška zlatá..

Šťastný je ten, kdo si všímá drobných radostí kolem a dokáže se z nich naplno těšit, podobně jako děti.. Dokáže i ve všedním dni nalézt a ocenit momenty štěstí..

17.4.2017 v 14:54 | Karma článku: 5.09 | Přečteno: 145 | Diskuse

Další články z rubriky Ostrava

Pavel Janík

K čemu máme na Jihu starostu?

Zařekl jsem se, že už nebudu stav Jihu komentovat, ale po včerejším vystoupení starosty městského obvodu Ostrava Jih to jednoduše nejde.

31.10.2017 v 12:09 | Karma článku: 11.04 | Přečteno: 337 | Diskuse

Petr Pánek

Svatý Václav a dnešek.

Když poslouchám pořady různých dobře placených " expertů" k výročí zavraždění Sv.Václava a jejich trapné vysvětlování v čem tkví význam Sv.Váslava pro náš stát tak si říkám: bóže ti by mohli podělat práce a místo toho žvaní vatu.

28.9.2017 v 10:08 | Karma článku: 13.51 | Přečteno: 371 | Diskuse

Pavel Janík

Fotbalová akademie v Bělském lese

Před nedávnem jsem se podivoval, proč Rada městského obvodu Ostrava-Jih rozhodla o jmenování ředitele ZŠ a MŠ B. Dvorského v rozporu s doporučením výběrové komise. Dnes již jsem zase o kousek blíže k pochopení jejich kroků.

26.9.2017 v 12:20 | Karma článku: 12.51 | Přečteno: 451 | Diskuse

Ladislav Jílek

Bombardování Ostravy

29. srpna nejen začalo Slovenské národní povstání, ale byla také poprvé bombardována i Ostrava. Důvod byl jasný: Byla zde výroba zbraní pro Wehrmacht.

29.8.2017 v 21:12 | Karma článku: 15.94 | Přečteno: 588 | Diskuse

Martina Mičková

V Ostravě jsem sjela 100m tubingovou dráhu

Stejně jako jindy, návštěva Ostravy pro nás znamenala obchůzku po shopping parku. Venku dusno k zalknutí, prázdniny v plném proudu, kam zajít s dětmi?

10.8.2017 v 22:25 | Karma článku: 10.98 | Přečteno: 797 |
Počet článků 13 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 433

Cíleně pracuji s přírodními cykly- střídání ročních období, fází Měsíce; a zejména vnímání a využívání vlastního hormonálního cyklu. Tak se mi daří udržovat vnitřní pohodu, zdraví, dosahovat svých vizí, mít dobré vztahy s lidmi. Na toto téma také přednáším a pořádám ženské kruhy, info na stránkách https://www.facebook.com/radostnezenstvi/ . Oslovily mne a prakticky mi pomáhají i některé principy z fengshuej. Zdrojem energie a mouder je pro mne příroda. Osvěžení a podněty nabírám také s přáteli v čajovně, někdy nad partií mahjongu ;-) Baví mne focení, i když je dosti amatérské.. Mým koníčkem je i má profese fyzioterapie, ke které mne dovedla láska k pohybu. Důležitá je pro mne má rodina- fungujeme hodně spolu, se synem se učíme doma. Mám ráda "PRO" přístup. Jdu za tím, co mne oslovuje- nebo si to sama vytvářím. V praktickém životě mi nejvíce pomohla kniha Cyklická žena; hluboká moudra jsem našla v Tao-te-ťingu a Moudrosti mistra Čuanga..Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.