Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Velký dík mobilním hospicům!

28. 02. 2017 0:54:09
Fyzioterapie nebo psychoterapie? ** Pacienti si zaslouží důstojnou péči, jejich blízcí si zaslouží respektující přístup. ** Umírající si zaslouží být doma, mezi svými blízkými. Díky mobilním hospicům za odbornou pomoc a lidskost!

Bývá to tak, že ač jsem fyzioterapeut, funguji velmi často i jako psychoterapeut. Psychika ovlivňuje tělesnou schránku- a pokud je rozhozená, tak je třeba dávat do pořádku i ji. Rozmlouvání s klienty, vnímání (a respektování) jejich životních okolností se mi "vyplácí"- snadněji se mi stanovuje optimální přístup na míru, navozuje se prostředí důvěry potřebné pro mou terapii. Často je to i klíč k rychlému zlepšování stavu- jako tentokrát..

Vždy se důkladně věnuji vstupnímu pohovoru s klienty, který je pro mne důležitým vodítkem. Tentokrát jsem zjistila akutní hospitalizaci kvůli hypertenzi před pár týdny. Ze zkušenosti vím, že to bývá následkem silného stresu- a že jeho okolnosti bude dobré znát, abych mohla klientce efektivně pomoci. Sebelepší odborná technika jí nepomůže, pokud zůstane v takovém stresu..

Jemně se vyptávám- a dozvídám se nelehké okolnosti. Volím jemné uvolňování a cvičení, přitom empaticky naslouchám- a vím, že tohle je pro začátek důležitější a efektivnější než sto plus jedna náročných "supertechnik".. Funguje to, klientka pomalu pookřává. Tato žena, jako většina jiných, se stará hlavně o druhé, na sebe nehledí- teprve těžkými potížemi ji tělo donutilo věnovat se aspoň trošku sobě.. Jemně ji směřuji k tomu, aby myslela i na sebe- jen tak bude schopná účinně pomáhat i druhým.

Snažím se ji psychicky podpořit v náročné životní fázi loučení se s umírající matkou- a jsem ráda, že mohu pomoci i užitečným tipem. Maminka je totiž v nemocnici nešťastná, chtěla by domů- klientka by jí ráda dopřála domácí péči a klid, je rozhozená z katastrofální nemocniční "péče", kdy je matka dehydrovaná, s těžkými dekubity a boláky v ústech, personál klientku odbývá slovy "však stejně brzy umře", znevažuje touhu starého člověka zemřít doma a snahu dcery se postarat: "domů vám ji nedáme ani náhodou" "no a co, že tu nechce být- si bude muset zvyknout". Nechápu, jak někdo může být tak necitlivý vůči základním lidským potřebám, a arogantní vůči lidem.. Chápala bych odrazování od opuštění nemocnice, pokud by tamní péče byla kvalitní; a poskytovala by naději na uzdravení. Naštěstí jsem mohla klientce pomoci z této nemocniční "šlamastyky"- znám díky doporučení svých známých mobilní hospic, který poskytuje pomoc a podporu s domácí péčí o těžce nemocné klienty. Dala jsem klientce kontakt a psychicky ji podpořila, aby si stála za svým a nenechala se převálcovat nemístnou arogancí a neochotou v nemocnici.. Ve zmíněném hospici sice měli plno a nemohli se jich ujmout hned, ale doporučili jí jiný hospic, kde klientce neuvěřitelně pomohli s vyřízením přemístění maminky domů, lékař následně prokázal velmi lidský přístup, když u nich v noci strávil několik hodin a řešil stav maminky.

Klientka přišla další den uklidněná, spadlo z ní veliké neštěstí- byla velmi ráda, že je o maminku dobře postaráno. A já jsem naplněná, že jsem napomohla svou drobnou výpomocí takovému vývoji situace. Umírající lidé si zaslouží důstojnou a laskavou péči, klid domova a lásku svých blízkých. Jejich příbuzní si zaslouží podporu, odbornou a lidskou pomoc v této náročné situaci. Díky všem obětavým lidem v mobilních hospicích!

Autor: Lenka Raková | úterý 28.2.2017 0:54 | karma článku: 11.32 | přečteno: 330x

Další články blogera

Lenka Raková

Cyklický deník- v čem je pro ženy užitečný

Co je cyklický deník, jaké jsou jeho přínosy, a jak se s ním dá pracovat? Jak nám pomůže být úspěšnější a spokojenější?

9.6.2017 v 0:41 | Karma článku: 5.08 | Přečteno: 319 | Diskuse

Lenka Raková

Ostrava !!!

Kam zajít v Ostravě? Architektonické a průmyslové památky, další atrakce a zajímavosti, příroda.. Zajímavé odkazy..

24.4.2017 v 15:16 | Karma článku: 13.73 | Přečteno: 522 | Diskuse

Lenka Raková

Jarní nutkání k pohybu :-)

Pohyb a zaměstnaná matka.. Co mi pohyb přináší krom kondičky.. Ženský cyklus a trénování.. Mé dřívější a současné pohybové aktivity a co mi daly (např. voltiž, WingChun)

23.4.2017 v 14:52 | Karma článku: 4.40 | Přečteno: 242 | Diskuse

Lenka Raková

Nejen muška zlatá..

Šťastný je ten, kdo si všímá drobných radostí kolem a dokáže se z nich naplno těšit, podobně jako děti.. Dokáže i ve všedním dni nalézt a ocenit momenty štěstí..

17.4.2017 v 14:54 | Karma článku: 5.09 | Přečteno: 145 | Diskuse

Další články z rubriky Osobní

Zdeněk Kloboučník

Ukradená revoluce

Předseda Studentské rady vysokých škol ve svém projevu z pódia na Albertově oceňuje mimo jiné i bojovníky proti totalitě v minulém režimu a vyzdvihuje jejich zásluhu na tom, že dnes můžeme žít v demokracii.

17.11.2017 v 16:19 | Karma článku: 36.48 | Přečteno: 1161 | Diskuse

Jan Jílek

Chtěl jsem být guitar man

17 listopad. Zažil jsem už dost sedmnáctých listopadů, abych mohl říci, jestli jsem, nebo nejsem rád, že jsem se jich dožil a prožil.

17.11.2017 v 2:15 | Karma článku: 13.36 | Přečteno: 241 | Diskuse

Dana Urbanicsová

V. Náš život s Trpajzlíkem - Velké proměny

Je tomu skoro rok, co jsme do naší náruče, srdce a domácnosti přijali malou holčičku z kojeneckého ústavu, řečenou Trpajzlík. Moc ráda bych se s vámi sdílela s naším příběhem, jak to všechno bylo, je a snad i bude

16.11.2017 v 21:09 | Karma článku: 22.88 | Přečteno: 425 | Diskuse

Jan Jílek

Kecy a skutky nejsou totéž

„Všechno je jinak.” Pravil moudrý rabín. Podobně jako moudrý rabín, pravil i Vašek Dušek, stomatolog a chirurg, co mi měl dnes dělat implantáty.

16.11.2017 v 17:47 | Karma článku: 14.52 | Přečteno: 478 | Diskuse

Roman Enders

Co přinutí člověka běhat?

Divoká zvířata? Ta radši utečou sama. Tramvaj? Ale kdeže. Za chvíli je tu další. Jen tak z plezíru? Taky ne. Na vítr ve vlasech máme dnes lepší vychytávky. Vlak? Tak, tak. Ale přecejen trochu jinak...

16.11.2017 v 11:20 | Karma článku: 11.73 | Přečteno: 262 | Diskuse
Počet článků 13 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 433

Cíleně pracuji s přírodními cykly- střídání ročních období, fází Měsíce; a zejména vnímání a využívání vlastního hormonálního cyklu. Tak se mi daří udržovat vnitřní pohodu, zdraví, dosahovat svých vizí, mít dobré vztahy s lidmi. Na toto téma také přednáším a pořádám ženské kruhy, info na stránkách https://www.facebook.com/radostnezenstvi/ . Oslovily mne a prakticky mi pomáhají i některé principy z fengshuej. Zdrojem energie a mouder je pro mne příroda. Osvěžení a podněty nabírám také s přáteli v čajovně, někdy nad partií mahjongu ;-) Baví mne focení, i když je dosti amatérské.. Mým koníčkem je i má profese fyzioterapie, ke které mne dovedla láska k pohybu. Důležitá je pro mne má rodina- fungujeme hodně spolu, se synem se učíme doma. Mám ráda "PRO" přístup. Jdu za tím, co mne oslovuje- nebo si to sama vytvářím. V praktickém životě mi nejvíce pomohla kniha Cyklická žena; hluboká moudra jsem našla v Tao-te-ťingu a Moudrosti mistra Čuanga..Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.