Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jsou matky, které se věnují svým rodinám, sociální příživnice?

22. 02. 2017 15:13:52
Jak je ne-podporována péče o rodinu. Jak by šlo "prosít" skutečné sociální příživníky a podporovat aktivní a samostatné lidi.

Tak v Bělorusku chtějí zavést zvláštní daň pro sociální "příživníky"- tedy lidi, kteří nepracují na plný úvazek:http://zpravy.idnes.cz/belorusko-minsk-demonstrace-dekret-predchazeni-socialnimu-prizivnictvi-1l6-/zahranicni.aspx?c=A170217_205805_zahranicni_ale Možná to z našeho hlediska působí úsměvně- ale uvědomila jsem si, že jsem na tom trošku podobně i tady v ČR. Chci se totiž věnovat své rodině, svému dítěti- to je pro mne nejdůležitější. Zároveň potřebuji i něco vydělávat a profesně se seberealizovat. Ovšem podmínky jsou znevýhodňující a nedůstojné..

Už před pár lety jsem si zjišťovala, jaké podmínky jsou pro přivýdělek jako OSVČ. Mé časové možnosti jsou velmi omezené, protože se chci svému dítěti věnovat osobně- mohu si tedy přivydělat nemnoho. Ovšem podmínky jsou nastaveny tak, že bez podnikání nemusím do 7 let dítěte platit příspěvky zdravotního a sociálního pojištění- ale pokud bych si podnikáním přivydělala byť jen pár tisíc, tak si stát najednou nárokuje téměř 4000 pojistného.. Opravdu velká "podpora" pro rozjezd podnikání v malém a samostatnost; pro ženy věnující se dětem.. Proč nejsou platby odvislé od skutečných příjmů? Přitom pokud se nechám zaměstnat na dohodu, pak si mohu vydělat až 10tis. měsíčně- a přitom neodvádět žádné pojistné (a to i u více zaměstnavatelů)..

Další nesmyslná koncepce je sleva na dani na vyživovanou manželku, kterou může manžel uplatnit, pokud manželka nevydělá více než 68 tis. ročně. Takže nyní, když mám malý úvazek na dohodu, jsem demotivována, abych si vydělala o trošku víc, protože jinak bychom přišli o 25 tisíc slevy na dani. Proč to není dořešeno formou snížení slevy, namísto jejího neposkytnutí- aby to motivovalo k navyšování zdanitelného příjmu ženy?? Proč nejsou aktivní matky malých dětí raději důstojně podporovány formou vlastních daňových úlev a odváděním pojistného při podnikání dle skutečné výše výdělku??

Tyto zákony jsou prostě nekoncepční a házející klacky pod nohy všem matkám (či otcům), pro které je rodina nejvíc. Manžel vydělává a platí daně, já neberu žádné dávky- pouze chci mít možnosti si důstojně přivydělávat. O tom, jaká "podpora" je pro rodiče vzdělávající děti doma, ani nemluvě. Moje dítě bude muset plnit stejné podmínky, jako děti draze vzdělávané za státní peníze- a přitom nebudeme mít žádnou podporu. Proč nemůžeme dostat alespoň slevu na dani za splnění příslušných zkoušek?? Jsou tady rozhazovány sociální dávky na lidi, kteří je velmi často jen zneužívají a učí tomu i své děti- je třeba namísto toho motivovat samostatnost, nedávat dávky za nic- ale poskytovat slevy na dani z příjmu- za to, že se lidé snaží. (Nebo také motivovat slevami ze zdravotního pojištění- za to, že si lidé udržují dobrou váhu, chodí sportovat; daňově zvýhodňovat zdravé potraviny apod.)

P.S. Podotýkám, že sice nyní nejsem plátce zdravotního pojištění, ale ani jej nevyužívám- pečuji o svou rodinu tak, abychom jej nepotřebovali. Syn chodí jen na preventivní prohlídky (protože musíme), žádné léky jsme doposud nepotřebovali, přestože jsme z kraje, kde se to hemží astmaty a záněty dýchacích cest. Já chodím pouze na "preventivky" na zubní..

Autor: Lenka Raková | středa 22.2.2017 15:13 | karma článku: 15.20 | přečteno: 1002x

Další články blogera

Lenka Raková

Cyklický deník- v čem je pro ženy užitečný

Co je cyklický deník, jaké jsou jeho přínosy, a jak se s ním dá pracovat? Jak nám pomůže být úspěšnější a spokojenější?

9.6.2017 v 0:41 | Karma článku: 5.08 | Přečteno: 319 | Diskuse

Lenka Raková

Ostrava !!!

Kam zajít v Ostravě? Architektonické a průmyslové památky, další atrakce a zajímavosti, příroda.. Zajímavé odkazy..

24.4.2017 v 15:16 | Karma článku: 13.73 | Přečteno: 522 | Diskuse

Lenka Raková

Jarní nutkání k pohybu :-)

Pohyb a zaměstnaná matka.. Co mi pohyb přináší krom kondičky.. Ženský cyklus a trénování.. Mé dřívější a současné pohybové aktivity a co mi daly (např. voltiž, WingChun)

23.4.2017 v 14:52 | Karma článku: 4.40 | Přečteno: 242 | Diskuse

Lenka Raková

Nejen muška zlatá..

Šťastný je ten, kdo si všímá drobných radostí kolem a dokáže se z nich naplno těšit, podobně jako děti.. Dokáže i ve všedním dni nalézt a ocenit momenty štěstí..

17.4.2017 v 14:54 | Karma článku: 5.09 | Přečteno: 145 | Diskuse

Další články z rubriky Osobní

Zdeněk Kloboučník

Ukradená revoluce

Předseda Studentské rady vysokých škol ve svém projevu z pódia na Albertově oceňuje mimo jiné i bojovníky proti totalitě v minulém režimu a vyzdvihuje jejich zásluhu na tom, že dnes můžeme žít v demokracii.

17.11.2017 v 16:19 | Karma článku: 36.48 | Přečteno: 1161 | Diskuse

Jan Jílek

Chtěl jsem být guitar man

17 listopad. Zažil jsem už dost sedmnáctých listopadů, abych mohl říci, jestli jsem, nebo nejsem rád, že jsem se jich dožil a prožil.

17.11.2017 v 2:15 | Karma článku: 13.36 | Přečteno: 241 | Diskuse

Dana Urbanicsová

V. Náš život s Trpajzlíkem - Velké proměny

Je tomu skoro rok, co jsme do naší náruče, srdce a domácnosti přijali malou holčičku z kojeneckého ústavu, řečenou Trpajzlík. Moc ráda bych se s vámi sdílela s naším příběhem, jak to všechno bylo, je a snad i bude

16.11.2017 v 21:09 | Karma článku: 22.88 | Přečteno: 425 | Diskuse

Jan Jílek

Kecy a skutky nejsou totéž

„Všechno je jinak.” Pravil moudrý rabín. Podobně jako moudrý rabín, pravil i Vašek Dušek, stomatolog a chirurg, co mi měl dnes dělat implantáty.

16.11.2017 v 17:47 | Karma článku: 14.52 | Přečteno: 478 | Diskuse

Roman Enders

Co přinutí člověka běhat?

Divoká zvířata? Ta radši utečou sama. Tramvaj? Ale kdeže. Za chvíli je tu další. Jen tak z plezíru? Taky ne. Na vítr ve vlasech máme dnes lepší vychytávky. Vlak? Tak, tak. Ale přecejen trochu jinak...

16.11.2017 v 11:20 | Karma článku: 11.73 | Přečteno: 262 | Diskuse
Počet článků 13 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 433

Cíleně pracuji s přírodními cykly- střídání ročních období, fází Měsíce; a zejména vnímání a využívání vlastního hormonálního cyklu. Tak se mi daří udržovat vnitřní pohodu, zdraví, dosahovat svých vizí, mít dobré vztahy s lidmi. Na toto téma také přednáším a pořádám ženské kruhy, info na stránkách https://www.facebook.com/radostnezenstvi/ . Oslovily mne a prakticky mi pomáhají i některé principy z fengshuej. Zdrojem energie a mouder je pro mne příroda. Osvěžení a podněty nabírám také s přáteli v čajovně, někdy nad partií mahjongu ;-) Baví mne focení, i když je dosti amatérské.. Mým koníčkem je i má profese fyzioterapie, ke které mne dovedla láska k pohybu. Důležitá je pro mne má rodina- fungujeme hodně spolu, se synem se učíme doma. Mám ráda "PRO" přístup. Jdu za tím, co mne oslovuje- nebo si to sama vytvářím. V praktickém životě mi nejvíce pomohla kniha Cyklická žena; hluboká moudra jsem našla v Tao-te-ťingu a Moudrosti mistra Čuanga..Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.