Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Cyklický deník- v čem je pro ženy užitečný

9. 06. 2017 0:41:38
Co je cyklický deník, jaké jsou jeho přínosy, a jak se s ním dá pracovat? Jak nám pomůže být úspěšnější a spokojenější?

Dříve jsem se zmítala v náladách; s nadšením se vrhala do projektů, které se mi nedařilo vždy dokončit- a měla jsem skoro mindrák z těch neustálých změn; a z toho, že se na sebe nemohu spolehnout. Až jsem objevila, že pro ženu jsou změny přirozené, dá se jimi procházet s grácií a radostí- a při správném plánování a načasování dokonce pomáhají rozvoji projektů a cílů. Že se na své proměny mohu spolehnout a využít jich ve svůj prospěch- stačí jim jen porozumět ;-)

Cyklický deník zachycuje naše proměny během hormonálního cyklu. Záznamy se píší od prvního dne cyklu (1.den menstruace) až do konce cyklu. Od začátku dalšího cyklu připisujeme další záznamy do příslušných dní cyklu- a s přibývajícími záznamy pak máme skvělý přehled, jak se během cyklu pravidelně a předvídatelně mění naše schopnosti i pocity. Toho pak můžeme využít pro lepší úspěšnost, zdraví i životní spokojenost.

Díky cyklickým záznamům vím, jakými schopnostmi a vitalitou budu s největší pravděpodobností dané dny disponovat- a tak si mohu efektivně plánovat a rozvrhovat své projekty a činnosti. A nebo přizpůsobovat vyřizování potřebných záležitostí svým momentálním schopnostem- a využívat své aktuální silné stránky. Velký užitek mi přineslo zaznamenávat si problémové situace- podařilo se mi tak rozklíčovat, proč v určité fázi cyklu došlo ke specifickým reakcím na situace a problémům- a co mi pomůže, abych příště danou situaci zvládla lépe (anebo se jí v určité fázi cyklu raději obloukem vyhnula).

Díky záznamům žena více vnímá své tělo, je schopna lépe plánovat rodičovství, respektuje své tělo a jeho měnící se výkonnost (na začátku menstruace je třeba co nejvíce odpočívat, dopřát tělu klid k očistě a regeneraci; potom postupně vitalita stoupá, v období po menstruaci je vhodná doba pro náročné výzvy, po ovulaci už je energie kolísavá, postupně se snižuje). Kromě změn vitality a výkonnosti se mění i další schopnosti- takže někdy máme sice méně energie, ale disponujeme zase jinými užitečnými schopnostmi- třeba nápaditostí, citem pro priority, sebereflexí atd. Cyklus ráda přirovnávám k obdobím roku- každé má své možnosti a přínosy; a pokud jednáme v souladu s nimi a dokážeme využívat jejich benefity, pak se nám dobře daří.

Do cyklického deníku si také zaznamenávám pěkné prožitky daného dne. Když si pak pročítám ty milé vzpomínky, zlepšuje to můj pocit životní spokojenosti. Můj život není růžový, ale oceňování všeho pozitivního mi pomáhá být šťastnější- a zvyšuje to odhodlání se aktivně podílet na dalším rozvoji spokojeného a naplněného života.

A jak si deník vedu? Používám na to karis blok- takže mohu podle potřeby přidávat listy k jednotlivým dnům cyklu. Začínám prvním dnem menstruace- a po ukončení cyklu (začátek další menstruace) opět připisuji další poznámky od 1. dne cyklického deníku. Mám tak u sebe záznamy, které odpovídají patřičnému dni cyklu- a tak mám přehled, jak jsou mé prožívání a schopnosti ovlivněné fází cyklu; co mohu očekávat, jaké schopnosti mohu v daný čas využít.

K jednotlivým dnům cyklu si píši především své pocity; co mi daný den cyklu pomáhá dobře fungovat a být spokojená, a jaké schopnosti mám aktuálně k dispozici. Také je užitečné si psát poznámky o funkci ženských orgánů- krvácení, kvalita vaginálního hlenu apod.

Není to nic časově náročného- stačí i pár slov či vět. K jednotlivým zápisům si poznamenávám také aktuální datum a fázi Měsíce (protože roční období a fáze Měsíce nás také ovlivňují)- a tak mohu lépe registrovat vliv těchto činitelů a pracovat s ním v součinnosti se svým cyklem. Vliv Měsíce je podobný charakteristice ročních období- pozoruji, jak při novu (který odpovídá zimnímu odpočinku či období menstruace) panuje určitá tíže, nedaří se novým projektům- ale za několik dní už začíná růstová energie podobná jaru, věci se dávají do pohybu, přicházejí nové zajímavé podněty. Pak jsme plní energie, a hodně individualističtí, podnikaví- což vrcholí při úplňku- a po něm jsme zase více společenští, nápomocní druhým lidem (pokud chci pohodová setkání s lidmi, tak je ráda plánuji po úplňku ;-) Při ubývání Měsíce zpomalujeme, dokončujeme projekty. Obdobné je to i s hormonálním cyklem.

Autor: Lenka Raková | pátek 9.6.2017 0:41 | karma článku: 5.08 | přečteno: 306x

Další články blogera

Lenka Raková

Ostrava !!!

Kam zajít v Ostravě? Architektonické a průmyslové památky, další atrakce a zajímavosti, příroda.. Zajímavé odkazy..

24.4.2017 v 15:16 | Karma článku: 13.73 | Přečteno: 495 | Diskuse

Lenka Raková

Jarní nutkání k pohybu :-)

Pohyb a zaměstnaná matka.. Co mi pohyb přináší krom kondičky.. Ženský cyklus a trénování.. Mé dřívější a současné pohybové aktivity a co mi daly (např. voltiž, WingChun)

23.4.2017 v 14:52 | Karma článku: 4.40 | Přečteno: 239 | Diskuse

Lenka Raková

Nejen muška zlatá..

Šťastný je ten, kdo si všímá drobných radostí kolem a dokáže se z nich naplno těšit, podobně jako děti.. Dokáže i ve všedním dni nalézt a ocenit momenty štěstí..

17.4.2017 v 14:54 | Karma článku: 5.09 | Přečteno: 144 | Diskuse

Další články z rubriky Ona

Edna Nová

O těžké depresi (teď už vím, že zbláznit se může každý)

Zbláznit se může každý. Jako vážně. Trochu mě zaráží, že si stále někteří lidé myslí, že deprese je něco jako špatná nálada. O depresi mluvím hodně, protože deprese neznamená, že jsem přecitlivěla chudinka bez sebevědomí.

21.8.2017 v 16:15 | Karma článku: 28.41 | Přečteno: 1271 | Diskuse

Edna Nová

Mé představy o ideálním muži (aneb jak si z blogu udělat seznamku)

No tak představovat si ta holka může ledacos. Aby to taky nepřepískla a nezůstala na ocet. Čeká snad prince na bílém koni?! A nejhorší jsou ty trapné pětatřicítky, které spolkly všechnu moudrost. Doufám, že tak dalece ještě nejsem

21.8.2017 v 8:18 | Karma článku: 27.86 | Přečteno: 1640 | Diskuse

Jitka Štanclová

Machruješ a neumíš ani pověsit prádlo!

Je až s podivem, co se člověku po létech vybaví, když vidí někoho věšet prádlo. Už za mého mládí platilo, že nejlepší aviváž je čerstvý vzduch a nejlepší žehlička je svěží vítr. A taky to, jak prádlo pověsíte.

20.8.2017 v 19:49 | Karma článku: 21.83 | Přečteno: 804 | Diskuse

Kateřina Kostrůnková

Malá radost pro staré lidi v domovech

Bydlí tam, často jen leží a v mnoha případech se nemají na co těšit. Jejich rodina se k nim nedostane tak často, jak by si přáli. Každý zájem o ně je pro ně velkým potěšením a vysvobozením z dlouhého všedního dne.

20.8.2017 v 14:08 | Karma článku: 18.98 | Přečteno: 511 | Diskuse

Edna Nová

Co žádný muž nikdy neocenil

Očekávala jsem, že muž dokáže ocenit alespoň vnější krásu ženy. Bohužel. Naivně si myslela, že když odsuzuji Padesát odstínu šedi, neobdivuji předražené nesmysly, tak najdu s muži stejnou řeč. Omyl. Berte to prosím s nadhledem.

19.8.2017 v 14:59 | Karma článku: 33.24 | Přečteno: 2181 | Diskuse
Počet článků 13 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 428

Cíleně pracuji s přírodními cykly- střídání ročních období, fází Měsíce; a zejména vnímání a využívání vlastního hormonálního cyklu. Tak se mi daří udržovat vnitřní pohodu, zdraví, dosahovat svých vizí, mít dobré vztahy s lidmi. Na toto téma také přednáším a pořádám ženské kruhy, info na stránkách https://www.facebook.com/radostnezenstvi/ . Oslovily mne a prakticky mi pomáhají i některé principy z fengshuej. Zdrojem energie a mouder je pro mne příroda. Osvěžení a podněty nabírám také s přáteli v čajovně, někdy nad partií mahjongu ;-) Baví mne focení, i když je dosti amatérské.. Mým koníčkem je i má profese fyzioterapie, ke které mne dovedla láska k pohybu. Důležitá je pro mne má rodina- fungujeme hodně spolu, se synem se učíme doma. Mám ráda "PRO" přístup. Jdu za tím, co mne oslovuje- nebo si to sama vytvářím. V praktickém životě mi nejvíce pomohla kniha Cyklická žena; hluboká moudra jsem našla v Tao-te-ťingu a Moudrosti mistra Čuanga..Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.