Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Velký dík mobilním hospicům!

28. 02. 2017 0:54:09
Fyzioterapie nebo psychoterapie? ** Pacienti si zaslouží důstojnou péči, jejich blízcí si zaslouží respektující přístup. ** Umírající si zaslouží být doma, mezi svými blízkými. Díky mobilním hospicům za odbornou pomoc a lidskost!

Bývá to tak, že ač jsem fyzioterapeut, funguji velmi často i jako psychoterapeut. Psychika ovlivňuje tělesnou schránku- a pokud je rozhozená, tak je třeba dávat do pořádku i ji. Rozmlouvání s klienty, vnímání (a respektování) jejich životních okolností se mi "vyplácí"- snadněji se mi stanovuje optimální přístup na míru, navozuje se prostředí důvěry potřebné pro mou terapii. Často je to i klíč k rychlému zlepšování stavu- jako tentokrát..

Vždy se důkladně věnuji vstupnímu pohovoru s klienty, který je pro mne důležitým vodítkem. Tentokrát jsem zjistila akutní hospitalizaci kvůli hypertenzi před pár týdny. Ze zkušenosti vím, že to bývá následkem silného stresu- a že jeho okolnosti bude dobré znát, abych mohla klientce efektivně pomoci. Sebelepší odborná technika jí nepomůže, pokud zůstane v takovém stresu..

Jemně se vyptávám- a dozvídám se nelehké okolnosti. Volím jemné uvolňování a cvičení, přitom empaticky naslouchám- a vím, že tohle je pro začátek důležitější a efektivnější než sto plus jedna náročných "supertechnik".. Funguje to, klientka pomalu pookřává. Tato žena, jako většina jiných, se stará hlavně o druhé, na sebe nehledí- teprve těžkými potížemi ji tělo donutilo věnovat se aspoň trošku sobě.. Jemně ji směřuji k tomu, aby myslela i na sebe- jen tak bude schopná účinně pomáhat i druhým.

Snažím se ji psychicky podpořit v náročné životní fázi loučení se s umírající matkou- a jsem ráda, že mohu pomoci i užitečným tipem. Maminka je totiž v nemocnici nešťastná, chtěla by domů- klientka by jí ráda dopřála domácí péči a klid, je rozhozená z katastrofální nemocniční "péče", kdy je matka dehydrovaná, s těžkými dekubity a boláky v ústech, personál klientku odbývá slovy "však stejně brzy umře", znevažuje touhu starého člověka zemřít doma a snahu dcery se postarat: "domů vám ji nedáme ani náhodou" "no a co, že tu nechce být- si bude muset zvyknout". Nechápu, jak někdo může být tak necitlivý vůči základním lidským potřebám, a arogantní vůči lidem.. Chápala bych odrazování od opuštění nemocnice, pokud by tamní péče byla kvalitní; a poskytovala by naději na uzdravení. Naštěstí jsem mohla klientce pomoci z této nemocniční "šlamastyky"- znám díky doporučení svých známých mobilní hospic, který poskytuje pomoc a podporu s domácí péčí o těžce nemocné klienty. Dala jsem klientce kontakt a psychicky ji podpořila, aby si stála za svým a nenechala se převálcovat nemístnou arogancí a neochotou v nemocnici.. Ve zmíněném hospici sice měli plno a nemohli se jich ujmout hned, ale doporučili jí jiný hospic, kde klientce neuvěřitelně pomohli s vyřízením přemístění maminky domů, lékař následně prokázal velmi lidský přístup, když u nich v noci strávil několik hodin a řešil stav maminky.

Klientka přišla další den uklidněná, spadlo z ní veliké neštěstí- byla velmi ráda, že je o maminku dobře postaráno. A já jsem naplněná, že jsem napomohla svou drobnou výpomocí takovému vývoji situace. Umírající lidé si zaslouží důstojnou a laskavou péči, klid domova a lásku svých blízkých. Jejich příbuzní si zaslouží podporu, odbornou a lidskou pomoc v této náročné situaci. Díky všem obětavým lidem v mobilních hospicích!

Autor: Lenka Raková | úterý 28.2.2017 0:54 | karma článku: 11.32 | přečteno: 329x

Další články blogera

Lenka Raková

Cyklický deník- v čem je pro ženy užitečný

Co je cyklický deník, jaké jsou jeho přínosy, a jak se s ním dá pracovat? Jak nám pomůže být úspěšnější a spokojenější?

9.6.2017 v 0:41 | Karma článku: 5.06 | Přečteno: 300 | Diskuse

Lenka Raková

Ostrava !!!

Kam zajít v Ostravě? Architektonické a průmyslové památky, další atrakce a zajímavosti, příroda.. Zajímavé odkazy..

24.4.2017 v 15:16 | Karma článku: 13.43 | Přečteno: 490 | Diskuse

Lenka Raková

Jarní nutkání k pohybu :-)

Pohyb a zaměstnaná matka.. Co mi pohyb přináší krom kondičky.. Ženský cyklus a trénování.. Mé dřívější a současné pohybové aktivity a co mi daly (např. voltiž, WingChun)

23.4.2017 v 14:52 | Karma článku: 4.40 | Přečteno: 238 | Diskuse

Lenka Raková

Nejen muška zlatá..

Šťastný je ten, kdo si všímá drobných radostí kolem a dokáže se z nich naplno těšit, podobně jako děti.. Dokáže i ve všedním dni nalézt a ocenit momenty štěstí..

17.4.2017 v 14:54 | Karma článku: 5.09 | Přečteno: 144 | Diskuse

Další články z rubriky Osobní

Pavlína Dvořáková

Já bych ty internety (ne)zakázala

I když jsem se zpočátku zuby nehty bránila, i mě smetla digitální tsunami, a tak patřím mezi lidi, kteří bez internetu neudělají ani krok.

25.7.2017 v 6:45 | Karma článku: 9.59 | Přečteno: 329 | Diskuse

Vlasta Fišrová

Deník jedné Vlasty ze severozápadu - část VIII.

Už zase prší, ale nevadí. Zábavy i tvůrčí práce je dost. V chomutovském Sushi baru jsem si dala polévku Pho a vrátila se k voskovým barvám, z nichž se dělá enkaustika. Je to výtvarná metoda pro každého. Není třeba umět kreslit.

24.7.2017 v 20:09 | Karma článku: 5.42 | Přečteno: 105 | Diskuse

Jan Holát

Miminko

Wikipedie uvádí, že fejeton lehkou, subjektivní formou poukazuje na aktuální problém, což se mi tentokrát zřejmě nepodaří, nicméně neschopnost mít vlastní rodinu, tím problémem zaručeně je.

24.7.2017 v 14:22 | Karma článku: 14.26 | Přečteno: 484 | Diskuse

Daniela Bulířová

Proč jsme si přestali naslouchat?

Když ke mně Kamila poprvé přišla, měla zarudlé oči od pláče a mírně popotahovala. Nuceným úsměvem se snažila zakrýt rozpaky, které v ní naše první setkání vzbuzovalo.

24.7.2017 v 13:53 | Karma článku: 5.65 | Přečteno: 239 | Diskuse

Anna Rathkopf

Takhle se operuje nádor v Americe

Minulej tejden byl poměrně pernej. V neděli mi začalo docházet, že se operace blíží a já se začala bát. Jako na vážno se mi z pocitu toho, že mě budou řezat, ale hlavně z celkový anestézie stahoval žaludek. Bála jsem se. Bála jsem

24.7.2017 v 10:49 | Karma článku: 12.23 | Přečteno: 341 | Diskuse
Počet článků 13 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 427

Cíleně pracuji s přírodními cykly- střídání ročních období, fází Měsíce; a zejména vnímání a využívání vlastního hormonálního cyklu. Tak se mi daří udržovat vnitřní pohodu, zdraví, dosahovat svých vizí, mít dobré vztahy s lidmi. Na toto téma také přednáším a pořádám ženské kruhy, info na stránkách https://www.facebook.com/radostnezenstvi/ . Oslovily mne a prakticky mi pomáhají i některé principy z fengshuej. Zdrojem energie a mouder je pro mne příroda. Osvěžení a podněty nabírám také s přáteli v čajovně, někdy nad partií mahjongu ;-) Baví mne focení, i když je dosti amatérské.. Mým koníčkem je i má profese fyzioterapie, ke které mne dovedla láska k pohybu. Důležitá je pro mne má rodina- fungujeme hodně spolu, se synem se učíme doma. Mám ráda "PRO" přístup. Jdu za tím, co mne oslovuje- nebo si to sama vytvářím. V praktickém životě mi nejvíce pomohla kniha Cyklická žena; hluboká moudra jsem našla v Tao-te-ťingu a Moudrosti mistra Čuanga..Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.